Zkrocení zlé ženy - William Shakespeare

17. března 2013 v 9:14 | Barunie. |  Stránka za stránkou...
Příběh pojednávající o proměnlivosti lidské povahy, o různých formách lásky a oddanosti a zároveň o postavení žen ve společnosti.
Kateřina a Bianka žijí v Padově, jejich sesterský vztah není zrovna nejlepší, poněvadž jejich otec se rozhodl, že na krku nechce hádavou, hubatou a drzou starou pannu, a tak zdánlivě milá a poslušná Bianka trpí dostatkem nápadníků, ale bez otcova požehnání se nemůže vdát.


Shodou okolností do Padovy přijíždí i brutální Pettrucio a také Lucentio, který se na první pohled do Bianky zamiluje. Lucentio, jež brzy pozná, jak se to s nápadníky u Minolových má, se rozhodne, že svou lásku získá, i kdyby její otec nesouhlasil. Vydává se za prostého učitele a je přijat, stejně jako jeho sok Gremio, který brzy pozná, že ti dva mladí lidé v sobě našli zalíbení, se Biančiny ruky vzdá a zdánlivě nic nebrání sňatku. Vlastně až na jedno - zlou Kateřinu.
Ale od toho tu je neodbytný Pettrucio, který si Kačku namluvil už při prvním rozhovoru. Po svatbě si ji hned odveze do svého domu, kde jí jasně dává najevo, jak se chovala, svým hulvátským zacházením.
Nejpřekvapivější by pro mě rozhodně byl závěr, pokud bychom to nebrali ve škole.
A podle mě je to tak světoznámé dílo, že byste mi i prozrazení zápletky mohl prominout.
Když se opět Pettrucio s Kateřinou objeví v Padově, Lucentio s Biankou jsou manželé a Gremio si vzal jakousi vdovu s velkým věnem. Tři povedení manžílci se spolu vsadí, čí manželka je nejvěrnější, a světe, div se - stane se jí Kateřina. Monolog, kdy promlouvá s Biankou a vdovou, je můj nejoblíbenější.
Vlastně je to nejgeniálnější knížka, co jsem za tento rok četla. Shakespeare se stal jedním z mých oblíbených autorů, protože jeho styl psaní je jednoduše skvělý, čtivý a… prostě jsem si jej oblíbila.
Ještě musím poznamenat, že jsem pravděpodobně měla nějaké zkrácené vydání z důvodu dvojazyčné verze, ale anglické části jsem přeskakovala, ačkoli jsem ze začátku byla odhodlaná to přečíst - Shakespeare je v angličtině strašně složitý!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama