Bájná země Deltora - Emily Roddaová

8. prosince 2013 v 20:05 | Barunie. |  Stránka za stránkou...
Vzhledem k tomu, že jsem 5 týdnů strávila doma se zlomenou nohou a měla spoustu času se jen flákat doma, tak byste si mohli říct, že jsem vlastně toho hodně načetla. No, opak je pravdou, měla jsem chuť jen sledovat seriály a filmy. Přesto jsem si našla čas přečíst tři řady jedné knižní série. A byl to zároveň takový pokus.
Jelikož to byly knihy pro děti a mládež a tato série nese název Bájná země Deltora. Ano, tak se to jmenuje. Četla jsem je asi před 4-5 lety a tak mě zajímalo, jak na to budu reagovat.


Deltoru, krásnou zemi, plně ovládl Pán stínů, který se snaží, aby ji připojil ke svému temnému království. A to se mu nakonec i podaří, rozdělí Kouzelný pás Deltory, který zemi chrání před útokem zvenčí. Tudíž když se Pás rozdělí, již nic nebrání nepříteli, aby vnikl do země, v níž si nikdy nejste jistí, kdo je na straně Pána stínů.
Šestnáct let po rozdělení Pásu se na své narozeniny vydává kovářský synek Lief s bývalým členem královské stráže Bardou najít ukradené drahokamy a nakonec i královského dědice. Již při pátrání po prvním se setkávají s dítětem Lesů Hrůzovlády - Jasmínou, která je stejně stará jako Lief. Ta se nakonec vypraví s nimi.
Zjišťují, že věřit mohou jen sobě samotným a častokrát se lidé vydávají za někoho, kým ve skutečnosti nejsou.

Druhá série se točí okolo občanů Deltory, kteří jsou uvěznění v Zemi stínů. Pás je kompletní, ale přesto nebezpečí nepominulo. Jasmína zjišťuje, že jedním z otroků je i její sestra, o které neměla vůbec tušení. Sama se ji vydává najít, ale pochopitelně Lief s Bardou ji následují do podzemí, kde společně přesvědčují lid Pirry - původní Země stínů, jež kvůli nepříteli zanikla - aby jim půjčili Pirranskou píšťalu, jedinou zbraň, která dokáže Pánu stínů ublížit na jeho vlastním území.

A v poslední sérii knih se Lief dozvídá o Čtyřech sestrách - zlých výplodů Pána stínů, které otravují Deltoru "zevnitř". Společníci se tedy vydávají je zničit, což je pochopitelně těžké, avšak na jejich zdánlivém konci čeká ještě horší překvapení. Ale nejsou v tom sami, na jejich cestě jim pomáhají draci Deltory, kteří ale nejsou vždy milí a ochotní pomoci.

Překvapivě mě to opravdu hrozně chytlo, říkala jsem si, že to není možné, přečtu si pár knížek a přestane mě to bavit, že. Opak byl pravdou. Nakonec jsem byla tak zoufalá, že nějaké knihy již nemám, že jsem si začala z internetu stahovat do notebooku soubory ve wordu. Ale nelitovala jsem toho. Strávila jsem nad 16 knihami JEN tři dny (i když jsou tenké, tak jsem na sebe přesto pyšná). A nemrzelo mě, že jsem ve 3 ráno stále seděla a četla.
Dalo by se říct, že ačkoli jsou to knihy pro děti a je to napsáno opravdu jednoduše, je to zároveň i chytlavé. A já jsem ráda, že jsem si připomněla děj knih, které jsem měla hrozně ráda.

Ale jedna věc… Přemýšlela jsem nad tím, co by šlo ještě vymyslet, kdybych si chtěla nějak ve své fantazii vytvořit pokračování, třeba i s jinými postavami. Ne, není. Emily tam zapojila snad všechno, a ačkoli Pána stínů úplně nezničili (omlouvám se za spoiler), nepřipadá mi, že by se tam mohlo odehrát nějaké další drama… :(
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fakynn fakynn | E-mail | Web | 10. prosince 2013 v 17:44 | Reagovat

Ty knížky (první dvě), jsem četla nedávno s bráškou, mě už to nebavilo, jo kdyby se četly nějaké krváky, horory, morbidity, upíry, to bych si dala, ale bráška to žral :)

2 Edona Edona | Web | 11. prosince 2013 v 21:54 | Reagovat

Zrovna nedávno jsem psala o Deltoře, četla jsem jen první řadu, když mi bylo 12náct a až po pěti letech jsem zjistila, že měla pokračování, nicméně ta první skončila dobře, tak to nevadí. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama