Prázdné místo - J. K. Rowlingová

18. února 2014 v 21:08 | Barunie. |  Stránka za stránkou...
Mám za to, že kdyby tuhle knihu nenapsala maminka Harryho Pottera, nevím kolik lidí by po této knize sáhlo. Jen říkám už ze začátku, že tohle je prostě kniha s velkou reklamou vzhledem k tomu, že J. K. Rowlingová je prostě zárukou kvalitního stylu psaní a děje celkově. Což se v podstatě nakonec i potvrdilo, jelikož má očekávání byla naplněna. Možná i překonána.


Prázdné místo vás zavede do líbezného malého městečka Pagfordu, kde se všichni dobře znají a vědí o sobě první poslední. A to je právě ten problém. Všechno se odvíjí od náhlé smrti radního Barryho Fairbrothera, který byl oblíbeným občanem. Tedy u některých.
Postupem času se seznamujeme s několika hlavními postavami. Howard Mollison s chotí Shirley a synem Milesem se nad smrtí Barryho radují, že konečně se v radě uvolní pro Milese místo. To za žádnou cenu nechce dopustit Perminder Jawandová, Barryho kamarádka. O místo se přihlásí Colin Walls, který je přesvědčený, že tak by to "Barry chtěl", což si naopak jeho manželka Rút nemyslí ani v nejmenším. Simon Price, škudlivý agresivní člověk, chce místo získat jen kvůli penězům. A válka o místo v radě může začít!
Ano, upřímně bych vám poradila, abyste si za začátku knihy namalovali mapu postav. Je jich tam totiž ještě mnohem víc. Poznámky o postavách se vám totiž budou hodit do té doby, než se v nich začnete orientovat. A když ten okamžik nastane, pět set stránek uteče jako voda.

Rowlingová totiž už dávno dokázala, že je úžasnou autorkou, většina z nás na Harrym Potterovi vyrostlo, ale tohle je něco naprosto odlišného než náš malý čaroděj. Zato ohromně čtivé, reálné a dechberoucí.
Nejvíc mě ale bavila část, která nás zavedla do sféry mladých obyvatelů Pagfordu. Šikanovaná Sukhvinder, nová krásná holka Gaia, její ctitel Andrew a jeho nadržený kamarád Stewart mi byli prostě bližší. Ale koho jsem si opravdu oblíbila a označuji jej za svoji nejoblíbenější postavu je Krystal Weedonová. Jestli vám ta kniha někdy přijde do rukou, tak si pořádně všímejte toho, jaký drzá a vyzývavá Krystal měla život. Protože mi při čtení přišlo, že ačkoli se dostaneme pod skořápku každé z postav, na Krystal bylo něco zajímavého. Podle mě je tam vidět, jak moc ovlivní děti prostředí, ve kterém vyrůstají, a jak moc vás dokáže změnit někdo, kdo vám dá aspoň částečnou naději na lepší život.

Ano, Prázdné místo nemá zápletku, ale o to víc geniální je příběh, který vám ukáže, jak moc dokáže změnit jedna událost život každého z nás. Rozhodně bych ji doporučila každému, opravdu každému, kdo má zájem číst.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 be-crea-tive be-crea-tive | Web | 18. února 2014 v 21:26 | Reagovat

Já nevím. Přečetla jsem asi polovinu této knihy, ale pak jsem čtení stopla, protože mě to moc nezaujalo. Pravděpodobně to, ale bude mým věkem. A jinak, taky mě vic bavilo číst o těch mladších než o dospělých. Jednou si ji určitě přečtu celou ;)

2 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 21. února 2014 v 19:38 | Reagovat

♥ Já chci film. Víš, kdo by byl geniální na roli Krystal? Elizabeth Stonem, představiteka Effy ze Skins :) (fakt bych se vůbec nedivila, kdyby jí tam dali :D)

3 Casion Casion | Web | 26. července 2014 v 19:02 | Reagovat

Pre mňa bolo skvelé, ako sa vyhrala s každou postavou, premyslela jej život, priateľov, zvyklosti, všetko to možno bolo miestami trochu zdĺhavé, ale výsledný celok bol super a tiež sa mi veľmi páčil aj ten mladistvý pohľad :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama