Bez naděje - Colleen Hooverová

15. března 2014 v 18:40 | Barunie. |  Stránka za stránkou...
Nedávno jsem psala o křestu nového nakladatelství YOLI. Myslím, že jsem se tam i zmínila, že jsme dostaly knihu jménem Bez naděje, kterou jsem akorát přečetla a mám chuť se s vámi podělit o svých zážitcích. Hlavně asi proto, že většina bloggerů, u kterých jsem recenzi na tuto knihu četla, z ní byli opravdu nadšeni. A to já nejsem. Vůbec nejsem.


Sky Davisová se už na začátku představuje jako docela nenormální teenager. Byla adoptovaná, její máma Karen nepodporuje moderní technologie, takže Sky nevlastní ani mobil, ani počítač, její jediná kamarádka Six, která bydlí vedle a která je tak trochu dě… lehká děva a stahuje do toho s sebou i Sky, ji přesvědčí, aby se zapsala do školy alespoň na poslední ročník… No, zkrátka a dobře, Sky je prostě jiná než ostatní dívky v jejím věku.
Nakonec i ten první školní den není úplně v pořádku, protože Six odletí do Itálie a Sky zůstane sama ve škole, ve které je známá jako dívka, která spí s každým. Díky bohu jí ale nabídne pomoc Breckin - homosexuální mormon, který jí vůbec neodsuzuje. A aby toho nebylo málo, v samoobsluze potká Holdera, před kterým ji skoro každý varoval. Osud má ale zvrácený smysl pro humor a Sky se s tímto chlapcem ten den seznámí. Popadne ji touha poznat ho, i když se ho děsí.
V průběhu několika dalších stránek sledujeme, jak se Sky s Holderem střídavě seznamují, přitahují a následně se hádají a nemluví spolu. Typický teenagerovský vztah. Nebo za tím vězí něco jiného?


Fajn, měla bych přestat se sarkasmem. V knize byl vylíčen opravdu dojemný příběh, který každého nějak zasáhl. Mě by zasáhl asi také, kdyby… Jak to jen říct… Kdyby se té zatracené holce nestalo snad všechno, co to šlo! Ano, všechno to dávalo smysl, ale přijde mi, že aspoň tu šikanu si mohla odpustit. Nebo třeba to, že se hlavní dvojice po sobě plazila v jednom kuse a pořád se jen líbali. Ne, nejsem přílišný romantik, ale tohle přece muselo být moc muckání i na tu nejvíc nejromantičtější dušičku na světě.
Já vám opravdu nechci spoilerovat, ale myslím, že to skoro nejde. Já nechci Bez naděje absolutně zkritizovat, protože Colleen má úžasný styl psaní, který se čte hrozně lehce. Ale opravdu mi přijde, že se Sky stalo všechno, co se jí stát mohlo, ocenila bych trochu skromnosti v životním příběhu hlavní hrdinky.
Opravdu se mi některé části líbily, třeba jako sarkasmus mezi Sky a Holderem, závěrečné odhalení skutečných událostí (to neznamená, že bych jí to přála, jen mi to přijde jako dobrý námět). Upřímně jsem podezření na hlavní zápletku měla od určitého okamžiku, ale myslím, že nejsem sama.
Musím se přiznat, že ani nevím, jak mám vyjádřit pocity z toho příběhu. Na jednu stranu jsem naštvaná, na jinou zklamaná, protože jsem čekala, že by mi to mohlo padnout do noty, na další jsem ale z určitých pasáží docela nadšená. Momentálně chovám v sobě protichůdné pocity. Kniha má svoji hloubku, ten děj má svoji hloubku a já se nemám ráda za to, že jsem při těch částech, při kterých jiní brečeli, si musela opakovat "Prosím, už víc ne, vždyť je to ptákovina, tohle všechno by se jí přece nestalo."


Na konec chci poznamenat, že tímto nechci urazit lidi, kterým se to líbilo. Jak mě totiž znají moji kamarádi, já nejsem přímo fanda "milujeme se navěky" příběhů. Každý čtenář má jiný vkus knih a doufám, že vás můj osobní názor na knihu neodradí. A teď si musím jít sehnat nějaký krvák, abych to líbání v Bez naděje vytěsnila z hlavy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lina lina | Web | 15. března 2014 v 18:56 | Reagovat

Jsem hrozně ráda, že nejsem jediná, kdo má z tý knížky tyhle pocity.
Mělo to osvoje světlý chvilky, ale na druhou stranu mi to občas přišlo přitažené za vlasy...
A k té šikaně, nějak nevím proč tam byla, protože nikdo si z toho stejně nic nedělal...

2 SylvieD SylvieD | Web | 15. března 2014 v 19:03 | Reagovat

Mluvíš mi z duše, moje recenze na Hopeless je dost podobná :D jsem ráda, že nejsem jediná, kdo měl z knížky takové pocity :)

3 Madeleine Madeleine | Web | 15. března 2014 v 19:11 | Reagovat

Já se taky musím přiznat, že mě kniha něčím dost zklamala, protože jsem se na ni fakt těšila po všech těch nadšených názorech. Ale jak říkáš, Sky se jakoby stalo úplně všechno, fakt mi to často přišlo až nemožné. Ten její příběh byl dojemný a pak mi jí bylo i líto, ale stejně to trochu bylo přehnané a ona a Holder, jako dobrý, ale zase až moc nemožně dokonalý :D Já se snažila ve své recenzi (a do teď jsem ji stejně nezveřejnila)  tu knihu šetřit protože, vím že jsem jedna z mála, která má protichudné pocity, ale aspoň že nejsem sama :D

4 nel-ly nel-ly | Web | 5. května 2014 v 23:11 | Reagovat

Děkuju!
Teda, já měla trochu problém i s tim stylem psaní, během první poloviny jsem usínala, a kdybych nevěděla, že tam jde o něco velkýho...
Ale jo, je to smutný, dojemný, těžký, krutý, ale přehnaný a i ten příběh... ale ono, aby to bylo "jednoduchý", tak to asi musela udělat takhle, jen to na mě taky dýchalo nereálností.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama